Dermaplaning, czyli golenie twarzy skalpelem, to nowy hit w świecie beauty. Tak, dobrze przeczytaliście, golenie – ale nie męskiego zarostu, lecz delikatnego meszku, który u kobiet pozostaje niemal niewidoczny. Wielu twierdzi, że to najlepsza metoda oczyszczania i złuszczania cery. Ale czy rzeczywiście jest tak dobra i prosta, jak się wydaje? I czy można bezpiecznie wykonać ją w domu? Sprawdźmy!
Dermaplaning, czyli oczyszczanie skalpelem z depilacją. Ok, ale po co?
Dermaplaning to precyzyjna metoda usuwania meszku, zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka z twarzy. Do zabiegu wykorzystuje się ostre narzędzie przypominające skalpel. Jakich efektów dermaplaningu możemy się spodziewać?
- Promienna cera – nawet niewidoczne włoski załamują światło, przez co skóra wydaje się matowa. Po ich usunięciu twarz odbija więcej światła, zyskując zdrowy, świetlisty blask.
- Dogłębne oczyszczenie – dermaplaning to zabieg, który działa niczym peeling chemiczny. Poprzez usuwanie martwego naskórka możliwe jest dogłębne oczyszczanie skóry, zapobieganie zatykaniu porów i powstawaniu niedoskonałości.
- Szybsza regeneracja skóry – złuszczanie stymuluje odnowę komórkową i pobudza produkcję kolagenu, co spowalnia procesy starzenia, utrzymując skórę jędrniejszą i gładszą.
- Lepsze wchłanianie kosmetyków – zabieg zwiększa wchłanianie składników aktywnych stosowanych kosmetyków. To z tego względu, że kosmetyki nie osadzają się na włoskach, zaś trafiają bezpośrednio na powierzchnię skórę.
- Perfekcyjny makijaż – wykonywanie dermaplaningu wpływa też na efekt końcowy makijażu. Dzięki niemu podkład rozprowadza się równomierniej (nie osadza się na meszku), zapewnia naturalny wygląd i utrzymuje się dłużej na twarzy.
- Przygotowanie do innych zabiegów – manualne usuwanie włosków i martwych komórek naskórka doskonale przygotowuje skórę do innych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych np. w salonach kosmetycznych.
Jak wygląda ten zabieg dermoplaningu?
Zabieg dermaplaningu trwa zwykle około godziny. Najpierw skóra zostaje dokładnie oczyszczana i zdezynfekowana, aby usunąć powierzchowne zanieczyszczenia. Następnie kosmetolog delikatnie przesuwa skalpel pod kątem około 45 stopni, wykonując precyzyjne, piórkowe ruchy. Ostrze delikatnie sunie po skórze, usuwając meszek, zanieczyszczenia oraz wierzchnią warstwę martwych, spłaszczonych komórek.
Czy dermaplaning jest bezpieczny?
Dla niektórych dermaplaning to przyjemny i relaksujący zabieg, choć inni obawiają się, że jedno nieostrożne pociągnięcie skalpelem skończy się nieestetyczną szramą na twarzy! Na szczęście nie ma powodów do strachu – jest to jedna z najdelikatniejszych metod eksfoliacji, więc ryzyko pomyłki jest minimalne. Oczywiście, o ile zabieg jest wykonywany przez profesjonalistę.
Możemy też wykonać dermaplaning samodzielnie w domowym zaciszu. Zakup “brzytwy” nie będzie stanowił problemu – specjalną maszynkę możemy kupić za zaledwie kilka złotych w każdej drogerii. Pozostaje jedynie dobrze opanować technikę golenia.
Dermaplaning w domu – jak go prawidłowo wykonać?
- Zabieg wykonaj na czystej i osuszonej skórze. Jeśli używasz elektrycznego narzędzia, włącz je, aby aktywować wibracje.
- Napnij skórę. Jedną ręką delikatnie naciągnij skórę, a drugą prowadź ostrze.
- Wykonuj krótkie, lekkie ruchy. Przesuwaj ostrze pod kątem 45 stopni, pracując fragmentami twarzy.
- Rób ruchy w dół. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko podrażnień i skaleczeń. W trakcie zabiegu zobaczysz, jak martwe komórki skóry i meszek zaczynają się zsuwać się z twarzy wraz z ruchami ostrza.
- Unikaj stanów zapalnych i podrażnionych miejsc. Przesuwanie ostrzem po zmianach skórnych może spowodować krwawienie i zaostrzyć problem.
- Oczyść skórę. Po zakończeniu zabiegu użyj delikatnego środka do oczyszczania twarzy i przejdź do kolejnych kroków pielęgnacji skóry np. aplikacji kremu z nawilżającym kwasem hialuronowym i substancjami łagodzącymi.
Golenie twarzy u kobiet – jak szybko odrastają włoski?
Efekty dermaplaningu utrzymują się od czterech do sześciu tygodni. Po tym czasie meszek odrasta, co oznacza, że zabieg należy powtórzyć.
Czy regularne stosowanie “maszynki do golenia” nie sprawi, że na twarzy pojawi się ciemny i gruby zarost?
Nie, włosy po dermaplaningu nie odrastają mocniejsze ani ciemniejsze. To popularny mit. Dermaplaning usuwa drobne włoski z powierzchni skóry, ale nie wpływa na strukturę, grubość ani kolor włosa, ponieważ nie ingeruje w cebulki. Włoski mogą wydawać się nieco inne w dotyku, gdy zaczynają odrastać, ale to tylko efekt ich równego ścięcia – nie stają się grubsze ani bardziej widoczne. Odrastają w takim samym tempie i z taką samą gęstością, jak wcześniej.
Czy ten zabieg na twarz jest odpowiedni dla każdego?
Złuszczanie skóry metodą dermaplaningu jest odpowiednie niemal dla każdego rodzaju cery. Nie powinny z niej jednak korzystać osoby z wrażliwą skórą lub aktywnym trądzikiem – zabieg z pomocą ostrego ostrza może podrażnić skórę lub naruszyć strukturę zmian trądzikowych, a tym samym pogorszyć kondycję skóry. Jeśli decydujesz się na ten zabieg w profesjonalnym gabinecie, specjalista powinien przekazać Ci wszelkie niezbędne informacje na temat przeciwwskazań i środków ostrożności po wykonanej procedurze.