Beauty pielęgnacja

Sucha skóra zimą. Objawy i prawidłowa pielęgnacja przesuszonej skóry

Przesuszona skóra twarzy i ciała to powszechny problem w okresie zimowym. I nie ma w tym przypadku większego znaczenia, jaki typ skóry posiadamy – zarówno skóra sucha, jak i skóra tłusta może odczuć niekorzystny wpływ niskich temperatur. W zimnie nasza skóra stara się oszczędzać ciepło poprzez zwężanie naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do wysuszenia naskórka. W efekcie mamy do czynienia z nadmierną suchością skóry, która przynosi wiele nieprzyjemnych objawów. Dlatego istotne jest, aby przez cały sezon zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia. Jak tego dokonać? Oto najważniejsze zasady pielęgnacji skóry suchej zimą!

Przesuszona skóra zimą – po czym można ją poznać?

Kiedy możemy uznać, że mamy do czynienia z wysuszoną skórą twarzy lub ciała? Istnieje kilka typowych oznak tego stanu, których na pewno nie przeoczysz. 

  • Twoja skóra staje się napięta, swędząca i towarzyszy jej nieprzyjemne uczucie ściągnięcia – można opisać to jako subtelny dyskomfort i sztywność skóry, co utrudnia naturalne ruchy twarzy.
  • Możesz zauważyć zaczerwienienie na skórze, w szczególności po oczyszczaniu lub w wyniku gwałtownej zmiany temperatur np. po wejściu do ciepłego pomieszczenia po wcześniejszym przebywaniu na mrozie.
  • Zaczynasz obserwować łuszczenie się skóry, wyraźniejsze linie i zmarszczki, które nadają skórze matową strukturę i nieatrakcyjny wygląd.
  • Twoja skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia i stany zapalne, które mogą prowadzić do pęknięć lub bruzd na skórze.

Lekkie przesuszenie, a tym samym zmatowienie powierzchni skóry, może wydawać się pozytywną zmianą w odniesieniu do cery tłustej lub mieszanej, ale nie daj się zwieść! Gdy pogoda ulegnie zmianie, gruczoły łojowe zaczną pracować ze zdwojoną siłą i produkować jeszcze większą ilość sebum. Dlatego sucha skóra twarzy zimą to problem, z którym powinny walczyć posiadaczki wszystkich typów cer.

Pielęgnacja suchej skóry i inne cenne wskazówki dotyczące dbania o cerę zimą

Jeśli chcesz właściwie zadbać o wysuszoną skórę zimą, musisz działać kompleksowo – z jednej strony ukoić ją, zregenerować i dostarczyć składników, które zwiększą jej wilgotność i zapobiegną nadmiernej utracie wody, z drugiej unikać czynników i sytuacji, które pogarszają kondycję skóry. Oto 5 rzeczy, których Twoja sucha skóra potrzebuje zimą.

1. Odpowiedni krem do twarzy

Zimą kluczowe są dwa składniki pielęgnacyjne: humektanty i emolienty. Humektanty wiążą wodę w naskórku, zapewniając prawidłowe nawilżenie skóry. Nie należy jednak stosować ich samodzielnie, ponieważ woda może odparować lub zamarznąć na skórze. Dlatego w stosowanych przez nas kosmetykach zimą powinny znaleźć się także emolienty, które tworzą na skórze ochronny film tłuszczowy. Zatrzymują one wodę w naskórku, natłuszczają skórę oraz uzupełniają lipidy, wspierając barierę ochronną skóry. Dzięki temu nie tylko utrzymują nawilżenie, ale także łagodzą podrażnienia i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakich składników warto zatem szukać w kremie nawilżającym? Dobrym wyborem będzie na pewno połączenie nawilżającego kwasu hialuronowego z ceramidami tłuszczowymi. Naturalną barierę ochronną skóry doskonale będą wspierać także innowacyjne składniki aktywne w postaci substancji postbiotycznych czy konopii siewnych. Pamiętajmy jednocześnie, by równie łagodne i regenerująco-nawilżające składniki znalazły się także w kosmetykach do mycia twarzy.

Zimowa pielęgnacja skóry przesuszonej – wybór redakcji

przesuszona skóra zimą pielęgnacja
przesuszona skóra zimą jak oczyszczać

2. Unikanie szkodliwych składników

Jeśli Twoja skóra zimą wykazuje tendencje do przesuszania, musisz uważać na składniki aktywne kosmetyków, które mogą pogłębić ten problem. Należą do nich m.in. alkohol czy retinol. Jeśli nie chcesz rezygnować ze stosowania swojego serum z dodatkiem retinolu o działaniu przeciwtrądzikowym lub anti-aging, spróbuj aplikować je nieco rzadziej np. co drugi dzień. Bezpieczną alternatywą w tym przypadku będzie stosowanie kosmetyków zawierających bakuchiol – roślinny zamiennik retinoidów. 

3. Rezygnacja z długich i gorących kąpieli

Długie kąpiele i gorące prysznice są tym, co wyczerpuje warstwę lipidową skóry. Podczas kąpieli należy utrzymywać optymalną temperaturę wody i skrócić jej czas czas trwania maksymalnie do pięciu minut. Po wyjściu z wody najlepiej osuszyć skórę bawełnianym ręcznikiem (nie trzeć skóry, a jedynie ją oklepywać) i natychmiast nałożyć odpowiedni krem – gdy skóra jest wilgotna, intensywniej wchłania składniki aktywne kosmetyków.

4. Ochrona skóry przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych

Zakrywaj skórę, gdy na dworze panują arktyczne warunki. Noś czapkę, szalik i rękawiczki, a twarz (do wysokości policzków) osłaniaj chustą lub maseczką. Wiatr i niskie temperatury to niezwykle niebezpieczna kombinacja dla odsłoniętej skóry, która może szybko ulec wysuszeniu. Postaw w tym przypadku na naturalne materiały np. w postaci bawełny – tkaniny syntetyczne mogą wywołać swędzenie i podrażnienie wrażliwej skóry, powodując jej wysuszenie.

5. Zainwestuj w nawilżacz powietrza

Mróz i wiatr na zewnątrz, zaś w środku ciepłe i suche powietrze – to połączenie, którego zimą skóra obawia się najbardziej! Nawilżacz powietrza pomoże utrzymać wilgoć w powietrzu, a tym samym zapobiegnie utracie wilgoci przez skórę i wynikającym z tego problemom skórnym. Szczególnie pomocne może okazać się zastosowanie nawilżacza powietrza na noc, kiedy skóra przeprowadza głęboką regenerację.

Źródła:

  1. Women’s Health 2024, https://www.womenshealthmag.com/beauty/a23495578/dry-skin-in-winter-remedies/

Możesz również polubić…