Beauty ciało zdrowie Lifestyle

Ozempic – leczenie otyłości czy lek na odchudzanie dla każdego?

W ostatnim czasie mamy do czynienia z dość niebezpieczną modą promowaną przez gwiazdy i celebrytów. Coraz więcej osób zamiast zadbać o poprawę wyglądu swojej sylwetki w naturalny sposób, sięga po rozwiązanie znacznie łatwiejsze, ale tym samym bardziej zgubne dla zdrowia. Jak działa lek Ozempic (semaglutyd)na odchudzanie? I jakie skutki uboczne może mieć jego przyjmowanie dla zdrowego człowieka?

Czym jest Ozempic?

Ozempic to lek obniżający poziom glukozy we krwi, stosowany powszechnie jako lek przeciwcukrzycowy. W 2021 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła jego stosowanie semaglutydu w leczeniu otyłości u pacjentów zmagających się z cukrzycą. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę i powinien być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza, który dobiera odpowiednie dawkowanie preparatu oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania do jego przyjmowania np. w odniesieniu do łączenia go z innymi lekami.

Ozempic na odchudzanie czy lek na cukrzycę?

Wśród leków stosowanych przy leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości bardzo często wykorzystywane są preparaty inkretynowe, które wstrzykuje się w tkankę podskórną brzucha. Mechanizm ich działania polega na tym, że powodują znaczące obkurczenie żołądka, dzięki czemu możemy najeść się mniejszą porcją jedzenia, pozostajemy na dłużej syci i rzadziej podjadamy pomiędzy posiłkami. Ponadto leki te pobudzają inkretyny (hormony naturalnie występujące w przewodzie pokarmowym) do poprawy metabolizmu i zwiększania wydzielania insuliny przez trzustkę. Jednym słowem stosowanie leku Ozempic pozwala na regulację poziomu cukru we krwi, zmniejszenie apetytu i przyspieszenie metabolizmu, co prowadzi do utraty masy ciała. 

Ozempic nie jest magicznym lekiem na odchudzanie

Ozepmic w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną jest w stanie rzeczywiście doprowadzić do redukcji masy ciała, ale specjaliści ostrzegają, że lek ten musi być stosowany po skonsultowaniu się z lekarzem i tylko w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2. lub/i otyłością. W innych przypadkach, to znaczy, gdy zmagamy się nadwagą, specjaliści zalecają, by zamiast stosować Ozempic, po prostu skupić się na prowadzeniu zdrowego stylu życia. 

Zastrzyki na odchudzanie Ozempic – dlaczego nie powinny stosować ich osoby zdrowe?

Jeśli więc masz do czynienia z niewielką nadwagą, lepiej pozostań przy tradycyjnych metodach zrzucania zbędnych kilogramów – diecie, aktywności fizycznej, być może też zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Zastrzyków stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości nie powinny stosować osoby, których nie dotyczą wymienione wyżej choroby, ponieważ ryzyko działań niepożądanych może przewyższyć korzyści z ich stosowania. I choć prawdą jest, że zastrzyki pomogłyby nam schudnąć, to odstawienie leków automatycznie spowoduje zwiększenie apetytu, szybszy przyrost wagi i częstsze odczuwanie głodu – w efekcie dobrze znany nauce efekt jo-jo. Ponadto możemy nabawić się także innych dolegliwości np. zaparć czy ostrego zapalenia trzustki. 

Możesz również polubić…