Beauty włosy

Życie włosów w smogu. Jaki wpływ mają na nie zanieczyszczenia powietrza?

Smog to niestety stały punkt jesienno-zimowego krajobrazu Polski, który destrukcyjnie oddziałuje przede wszystkim na nasze drogi oddechowe i skórę. Ale czy to jedyne obszary negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza? Niestety nie. Jak się okazuje, smog równie niekorzystnie wpływa na nasze włosy i skórę głowy.

W okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z nasilonym zanieczyszczeniem powietrza, płuca jesteśmy w stanie chronić za pomocą masek antysmogowych, zaś o skórę dbać przy pomocy dedykowanych kosmetyków anti-pollution. A co włosami i skórą głowy, które również są narażone na szkodliwy wpływ smogu? 

Jak smog wpływa na włosy i skórę głowy?

Smog, stanowiący mieszankę gazów, pyłów oraz pary wodnej, to – obok ubogiej w składniki odżywcze diety, stresującego trybu życia oraz dymu papierosowego – to jeden z czynników, który bardzo negatywnie oddziałuje na nasze włosy. Zanieczyszczenia w postaci chromu, rtęci czy dwutlenku siarki w bezpośrednim kontakcie ze skórą głowy mogą powodować na niej podrażnienia i stany zapalne, co stanowi punkt wyjścia dla wielu problemów związanych ze skórą głowy. Pamiętajmy, że nagromadzenie szkodliwych składników atmosferycznych na skalpie może skutkować zablokowaniem mieszków włosów, co może doprowadzić nawet do utraty włosów.

Jak chronić włosy przed smogiem?

  • Peeling. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka ze skóry głowy. Możemy wykorzystać w tym celu zarówno peelingi mechaniczne (zawierające drobinki soli, cukru lub zmielonej kawy), jak i enzymatyczne, które działają dogłębniej, odblokowując ujścia mieszków włosowych. 
  • Szampon. Podczas codziennej pielęgnacji domowej nie zapominajmy o dokładnym oczyszczaniu skóry włosów i skóry głowy. Warto sięgnąć w tym przypadku po produkt micelarny bogaty w substancje o właściwościach oczyszczających. Szampony oparte na micelach myją włosy skutecznie, ale delikatnie – bez dodatkowego podrażnienia skóry głowy.
  • Odżywka/maska. To bardzo ważny etap w pielęgnacji antysmogowej. Nałożona maska lub odżywka na włosy ma za zadanie odbudować i domknąć łuski włosów, a jednocześnie zapewnić dodatkowy detoks dla włosów i skuteczną ochronę podczas kontaktu z zanieczyszczeniami. Sprawdzą się tu przede wszystkim produkty bogate w białą glinkę i czarny węgiel o właściwościach absorbujących cząsteczki pyłu oraz odświeżających włosy. 
  • Płukanka. W walce ze smogiem pomocne może okazać się także regularne wykonywanie płukanki octowej na włosach. Płukanka oczyszcza i zakwasza włosy, co pozwala zapobiec przesuszaniu włosów i ich uszkodzeniom na poziomie osłonek.

Możesz również polubić…