zdrowie Lifestyle

Badania hormonów tarczycy – kiedy warto je przeprowadzić?

Badania hormonów tarczycy to jedne z ważniejszych dla kobiety badań, które są w stanie powiedzieć, co dzieje się w organizmie. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że za nasze problemy zdrowotne odpowiedzialne mogą być właśnie choroby tarczycy. Co powinno zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, kiedy warto zgłosić się na badania hormonów tarczycy!

Badania hormonów tarczycy – badanie TSH

Tarczyca to jeden z ważniejszych dla organizmu gruczołów produkujących hormony, których brak lub nadmiar może mieć wpływ na wiele aspektów naszego życia – w tym nastrój i ogólne samopoczucie, bowiem hormony tarczycy odpowiadają m.in. za kontrolę procesu zużywania i magazynowania energii. Najważniejszym z badań hormonów tarczycy jest badanie TSH, które warto wykonywać regularnie, np. raz na rok. To właśnie to badanie może wskazać na niedoczynność lub nadczynność – to znaczy te choroby tarczycy, które dotykają coraz większą ilość osób. Jeżeli wynik tego badania będzie nieprawidłowy, lekarz może zalecić wykonanie jeszcze kilku innych, np. anty-TPO, anty-TG czy USG tarczycy, by wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Badania hormonów tarczycy: niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba, z którą zmaga się coraz większa ilość osób na całym świecie. Bardzo często towarzyszy jej również choroba Hashimoto, przy której organizm zaczyna produkować przeciwciała uszkadzające tarczycę. To bardzo ważne, by jak najszybciej zdiagnozować niedoczynność tarczycy wraz z Hashimoto, bowiem schorzenia te mogą wyrządzić naszemu organizmowi bardzo duże szkody. 

Jakie dolegliwości mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy? Przede wszystkim ciągłe zmęczenie, brak energii, senność, odczuwanie chłodu, duszność wysiłkowa, częste zaparcia, ból stawów, sztywność mięśni, słabsza pamięć i zdolność koncentracji, skłonność do obrzęków, niskie libido, a nawet myśli depresyjne. Bardzo charakterystycznym objawem niedoczynności tarczycy jest ciągłe przybieranie na wadze, mimo zbilansowanej diety czy ćwiczeń fizycznych. Choroba ta wpływa też bardzo niekorzystnie na nasz wygląd, powodując m.in. przesuszanie się skóry, wypadanie i łamliwość włosów, przerzedzenie brwi czy efekt ,,brudnych” kolan i łokci. Dlatego też poza tradycyjnym farmakologicznym leczeniem, zaleca się również poświęcenie większej uwagi codziennej pielęgnacji. 

Badania hormonów tarczycy: nadczynność tarczycy

Badania na tarczycę mogą też wykazać problem z nadczynnością tarczycy, w której dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonów. Schorzenie to możemy rozpoznać po następujących objawach:

  • bezsenność,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie ciała,
  • zdenerwowanie,
  • nietolerancja ciepła,
  • tachykardia,
  • skłonność do biegunek i zaparć,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego.

W przeciwieństwie do niedoczynności, dla nadczynności tarczycy charakterystyczna jest szybka utrata wagi. Przy nadczynności bardzo często możemy mieć do czynienia z guzkami, wolami guzkowymi czy chorobami zapalnymi, co powinny wykazać dodatkowe badania na tarczycę zlecone przez lekarza.

Możesz również polubić…