Beauty makijaż

Co kryje się w Twoich pędzlach do makijażu?

Regularne mycie pędzli do makijażu to obowiązek każdej kobiety, która używa ich systematycznie przy wykonywaniu codziennego make-up’u. Jeśli posiadamy kilka lub kilkanaście pędzli w swojej kolekcji, taka “kąpiel” może pochłaniać niemałą ilość czasu. Ale pędzle myć trzeba i to jak najczęściej, by zapewnić sobie prawidłową higienę pracy przy wykonywaniu makijażu. Jak to prawidłowo wykonać? I co tak naprawdę kryje się w naszych pędzlach, że ich regularne mycie jest tak niezbędne?

Co kryje się w Twoich pędzlach do makijażu?

Nadmiar sebum, martwy naskórek, resztki kosmetyków i kurz – to rodzaje zanieczyszczeń, które zbierają się na pędzlach, a następnie przenoszą się na naszą skórę podczas wykonywania makijażu. Jeśli czasem zastanawiasz się, skąd na Twojej twarzy wzięły się wypryski, zaczerwienienie lub alergia, albo też dlaczego makijaż źle się rozprowadza i nie trzyma tak długo jak wcześniej – być może znalazłaś już odpowiedź. Wszelkie zanieczyszczenia, które znajdują się na używanych na co dzień pędzlach nie pozostają bez wpływu na naszą delikatną skórę. Nakładanie makijażu brudnymi pędzlami, to niczym nakładanie makijażu na zanieczyszczoną już twarz. Must have każdej kobiety, która regularnie używa swoich pędzli do makijażu, to specjalny płyn do dezynfekcji w sprayu, który należy stosować przed i po użyciu danego pędzla – jeśli nie mamy czasu, aby codziennie dokładnie “wyszorować” swoje sprzęty, płyn ten pomoże nam zabić bakterie znajdujące się na pędzlach i przygotować je odpowiednio na przyjęcie kosmetyków, które w następnej kolejności będą miały kontakt z naszą skórą. Czy to wystarczy, by utrzymać pędzle w czystości? Zdecydowanie raz na jakiś warto poświęcić temu zadaniu trochę więcej czasu i oczyścić je przy pomocy wody i odpowiedniego płynu.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Wbrew pozorom, do czyszczenia pędzli nie są nam potrzebne specjalne kosmetyki. Oczywiście, jeśli zależy nam na tym, by dbać o swoje pędzle profesjonalnie, w drogeriach i perfumeriach możemy kupić specjalnie przeznaczone do tego płyny – warto to rozważyć szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z pędzlami z naturalnego włosia. Do “zwykłych”, sztucznych pędzli jak najbardziej wystarczą stosowane przez nas na co dzień mydła, szampony do włosów czy płyny do mycia twarzy lub ciała. Doskonale sprawdzą się płyny posiadające w składzie detergenty, czyli SLS i SLES, które dokładniej oczyszczą pędzle z całego brudu, sebum i innych zanieczyszczeń. Pędzle możemy też oczyszczać przy pomocy wybranego płynu micelarnego, który skutecznie rozpuszcza m. in. tłuszcz zawarty w podkładzie.

A co z jajeczkiem do mycia pędzli?

Jajeczko nie jest niezbędnym gadżetem do mycia pędzli, ale za to bardzo przydatnym. Kosztuje dosłownie za kilka złotych i może znacznie ułatwić nam zadanie, jakim jest dokładne mycie pędzli. Dzięki specjalnym wypustkom i rowkom na jajeczku, będziemy w stanie wyczyścić swoje pędzle głębiej i dokładniej, nie zaś tylko z zewnątrz, jak w przypadku zastosowanego płynu do dezynfekcji. 

Jak często myć pędzle do makijażu?

To właściwie zależy od tego, jak często i do czego ich używamy. Pędzle do prasowanych i sypkich cieni do powiek, pudrów, bronzerów, różów itd. można myć co 1-2 tygodnie, zaś pędzle od “mokrej roboty” tzn. do korektora, podkładu, pomadki, najlepiej czyścić nawet codziennie. Czyszczenie pędzli co tydzień to absolutne minimum, by utrzymać je w dobrej kondycji przez dłuższy czas i uchronić naszą skórę przed niepożądanymi niedoskonałościami.

Pamiętajmy też o prawidłowym sposobie suszenia pędzli – na początku należy je delikatnie osuszyć ręcznikiem, a następnie położyć płasko lub włosiem do dołu w czystym, suchym i ciepłym miejscu. Pędzli nie należy myć w gorącej wodzie, suszyć ich gorącym powietrzem z suszarki, na kaloryferze czy na słońcu – w ten sposób mogą się szybko zniszczyć i bardzo łatwo stracić swoją prawidłową miękkość oraz kształt.

Możesz również polubić…