Olejowanie włosów to metoda pielęgnacji włosów znana od wieków Azjatkom i mieszkankom Bliskiego Wschodu. U nas moda na olejowanie włosów pojawiła się dosyć niedawno, ale od razu podbiła serca kobiet marzących o zdrowych, miękkich i błyszczących włosach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – regularne wykonywanie zabiegu olejowania włosów wyraźnie poprawia ich jakość. Trzeba poświęcić temu zadaniu nieco czasu, ale efekty – bardziej elastyczne, lśniące i gładkie włosy – są tego jak najbardziej warte.
Olejowanie nie dla tłustych włosów?
Olejowanie włosów sprawdzi się idealnie przy włosach suchych, łamliwych, matowych, zniszczonych i z rozdwajającymi końcówkami. Nie jest jednak prawdą, że zabieg olejowania włosów nie jest przeznaczony dla posiadaczek włosów normalnych czy z tendencją do przetłuszczania się. Dobór odpowiedniego olejku do włosów może sprawić, że olejowanie włosów przyniesie również w tym przypadku wiele korzyści.
Olejowanie włosów – jaki olejek wybrać?
Aby znaleźć odpowiedni dla swoich włosów olejek trzeba po prostu… eksperymentować. To znaczy stosować przez jakiś czas, nakładając go ok. 3 razy w tygodniu i jeśli będzie dobrze współpracował z naszymi włosami, kontynuować kurację. Puszące się, ciężkie lub szorstkie w dotyku włosy będą natomiast znakiem, że dany olejek nie jest odpowiedni dla naszych włosów i trzeba go wymienić na inny. Najczęściej jest tak, że dopiero po wielu miesiącach testów można stwierdzić, czy dany olej jest dobry dla włosów. ALE! To wcale nie oznacza, że ten “trafiony” olejek będziemy mogły stosować bez przeszkód przez cały czas. Z czasem zmieni się jakość naszych włosów, a co za tym idzie ich zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze, co będzie się wiązało z koniecznością zmiany stosowanego oleju na inny lub stosowaniem kilku rodzajów olejów naprzemiennie.
Jaki olejek do włosów?
Do zabiegu olejowania włosów najlepiej używać oleje jak najbardziej naturalne, nierafinowane i tłoczone na zimno. Mogą być to zarówno oleje kosmetyczne, jak i spożywcze, jednak przed zakupem konkretnego produktu warto dokładnie przeanalizować skład i upewnić się, czy nie ma w nim żadnych chemicznych dodatków. Ale do rzeczy. Oto lista najpopularniejszych olejków do włosów wraz z ich właściwościami.

Jak olejować włosy? Metody olejowania włosów
Najczęściej stosowaną, a zarazem najprostszą, metodą olejowania włosów jest olejowanie na sucho – na nieumytych włosach. Olejek aplikuje się na całej długości włosów i na powierzchni skóry głowy i pozostawia tak przez około 45 minut. Okazuje się jednak, że dużo lepszym sposobem olejowania włosów jest aplikacja olejków na wilgotne włosy i czystą skórę głowy – w takich warunkach olejki lepiej rozprowadzają się po włosach, a ich cenne składniki skuteczniej wnikają w strukturę włosów.
Indywidualną kwestią jest natomiast czas trzymania olejków na włosach – minimum 30 min, ale jeśli chodzi o czas maksymalny, to już zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli nasze włosy wymagają głębokiego odżywienia, olejek możemy trzymać na głowie przez kilka godzin, a nawet przez całą noc. Od nas zależy też to, czy olej aplikujemy od połowy włosów, na same końcówki czy od skóry głowy. Istotne jest jednak to, by po aplikacji olejku nałożyć na włosy czepek foliowy oraz ręcznik – ciepło sprawia, że olejki działają jeszcze mocniej! Jeżeli zależy nam widocznej i długotrwałej poprawie kondycji włosów, zabieg należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, jednak nie częściej niż trzy razy w tygodniu, by nie “przeolejować” włosów. Warto obserwować swoje włosy podczas zabiegu – sprawdzać w jakim stopniu pochłaniają olej i jak “czują się” po zabiegu. Na podstawie tych informacji będziemy w stanie dostosować idealną dla nas częstotliwość zabiegu oraz sposób aplikacji oleju.
Zabieg olejowania a farbowanie włosów
Trzeba pamiętać o tym, że olejowanie włosów nie zawsze idzie w parze z koloryzacją. Zabieg olejowania, choć z różnych względów bardzo korzystny dla włosów, może zablokować łuskę włosa, która nie będzie w stanie przyjąć mieszanki farbującej, co może wpłynąć na intensywność koloryzacji. Największe ryzyko pojawia się w przypadku rozjaśnianych włosów, które po kilku myciach mogą ulec zżółknięciu. Dlatego przed planowaną koloryzacją warto ograniczyć olejowanie włosów, a także poinformować fryzjera o przeprowadzanych tego typu zabiegach. Należy też pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji włosów olejowanych – przede wszystkim o unikaniu produktów, które zawierają duże ilości silikonów, a także stosowaniu odżywki po każdym umyciu włosów.
Autor: Ewelina Brewczuk